Z jakich materiałów szyć ubrania? Tkanina czy dzianina – poradnik

Z jakich materiałów szyć ubrania? Tkanina czy dzianina – poradnik

Podstawowa znajomość materiałów może pomóc uniknąć wielu błędów w tworzeniu własnych produktów. Widok dziesiątek belek z materiałami może przyprawić o zawrót głowy, ale umiejętność ich selekcji już na początkowym etapie zdecydowanie ułatwi proces całej produkcji w szwalni.

Zanim zdecydujemy się ostatecznie na konkretny materiał i jego zakup w większych ilościach, warto go wcześniej przetestować. Większość hurtowni pozwala na zakup tak zwanego kuponu, czyli kilku metrów na odszycie pierwszych sztuk modelu ubrania. Jeśli chcemy oferować swoim klientom dobrej jakości ubrania, pierwsze uszyte produkty możemy testować osobiście - nosić, prać, prasować. Pomocni mogą okazać się także znajomi, którzy spojrzą na nowo uszyte ubranie obiektywnie. Jeśli materiał a przy okazji model ubrania sprawdzi się, możemy ruszać z jego produkcją w szwalni. Jest to czasochłonny proces, ale szczególnie na początku warto poświęcić więcej czasu na tym etapie. Z doświadczeniem nabiera się wprawy i cały proces przebiega sprawniej.

Skąd jednak wiedzieć, szczególnie na początku, które materiały warte są w ogóle naszej uwagi?

Często zdarza się, że ostatecznie produkcja szyta jest z innego materiału niż planowano, jednak od czego w ogóle zacząć? Materiały można dzielić na wiele różnych sposobów. Niżej opisaliśmy podział, który pomoże w pierwszych zakupach materiału do szycia swojej kolekcji.

Biorąc pod uwagę sposób uzyskania materiałów, główny podział to tkaniny i dzianiny.

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku. Jest bardziej wytrzymała od dzianiny, mniej wygodna i przewiewna, pochłania mniej wilgoci. Przeważnie jest nieelastyczna (wyjątek stanowi dodatek elastanu np. w jeansach), łatwo się gniecie i wymaga prasowania.  Tkanina strzępi się po rozcięciu nożyczkami i wymaga często więcej pracy przez konieczność zastosowania zaszewek i cięć. Szyjemy z niej bardziej eleganckie ubrania np. bluzki, sukienki, marynarki, dżinsy. Zaletą tkanin z pewnością jest możliwość tworzenia z nich modeli ubrań, które lepiej modelują sylwetkę.

Dzianiny powstają z jednej nitki, która uformowana w oczka tworzy prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. Dzięki luzom w oczkach dzianina jest rozciągliwa i bardziej wygodna od tkaniny, jednak też słabsza i szybciej się zużywa niż tkanina. Z dzianiny produkuje się materiały na ubrania swobodne i sportowe. Z dzianiny mogą być zarówno szale jak i rajstopy – różni je grubość przędzy. Swetry, skarpetki, rękawiczki czy czapki, dresy i t-shirty - łączy je komfort i właśnie dziania. Jest to rodzaj materiału, który w Polsce jest łatwo dostępny i w kraju można znaleźć jego wielu producentów.

Dodatkowo zarówno tkanina jak i dzianina mogą mieć różne rodzaje splotów, które wpływają na wygląd materiału – czy jest on gruby, cienki, chropowaty, gładki, w jodełkę, z połyskiem itd.

Bardzo ważnym podziałem jest także klasyfikacja materiałów ze względu na rodzaj włókien. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule Materiały naturalne czy chemiczne? Z jakich szyć ubrania - poradnik.

Jeśli wiesz już z jakich materiałów chcesz uszyć swojego projekty i szukasz szwalni, skontaktuj się z nami. Na szyciu znamy się najlepiej, dlatego ten etap chętnie zrealizujemy za Ciebie.